Samochód stanowi system, który składa się z dużej ilości elementów, które muszą ze sobą współpracować. W takiej sytuacji istnieje wiele fragmentów, które są narażone na różnego rodzaju uszczerbki. Wiele części musi się poruszać, dochodzi do dużych naprężeń, a jednocześnie wydzielane są duże ilości ciepła. Jednocześnie samochody poddawane są dużym obciążeniom i trudno użytkować je zawsze z wszelkimi wymogami. Podstawowym aspektem jest również zużycie materiału.
Biorąc pod uwagę wszystkie te kwestie, nie powinno dziwić, że dochodzi do zużycia elementów, a w tej sytuacji występuje potrzeba zakupu nowych części. Często zapominanym aspektem jest jednak fakt, że omawiane elementy mogą zostać rozliczone przez firmę. Na jakich zasadach to przebiega? Odpowiedź na to pytanie zostanie przedstawiona w artykule. Zostanie również poruszona kwestia części używanych oraz elementów eksploatacyjnych pojazdów.
Czy można odliczyć podatek VAT od części samochodowych?
Pytanie jest nieco wyzywające, ponieważ już wcześniej zasugerowano, że można. Warto jednak przyjrzeć się tej sytuacji bliżej i nie pozostawiać niedomówień. To oczywiste, że konieczne jest prowadzenie działalności, a jednocześnie samochód musi stanowić element, który można rozliczać. Musi to być sytuacja, w której samo auto (a więc również części) są wykorzystywane do uzyskania przychodów przedsiębiorstw. Są to standardowe warunki w przypadku dokonywania rozliczeń, natomiast akurat samochód jest stosowany w wielu działalnościach, więc jest to w tym przypadku stosunkowo łatwe. Nie jest to wyłącznie kwestia działalności typowo związanych z transportem, ponieważ w wielu innych branżach również trzeba dostarczyć gdzieś produkty.
Ile wynosi podatek VAT w przypadku części samochodowych?
Jeśli rozważymy przykładowo części do aut japońskich i koreańskich https://top-serwis.com/o-firmie, to automatycznie zyskamy obraz jakiejś konkretnej sytuacji. Załóżmy, że to one są potrzebne do wyposażenia samochodów, których używamy do uzyskania przychodów w firmie.
Ile wynosi podatek VAT, który możemy uzyskać, jeżeli weźmiemy pod uwagę części samochodowe do japończyków https://top-serwis.com/kontakt, które w tym przypadku rozpatrujemy? W kwestii rozliczania możemy liczyć na odliczenie 50% kwoty VAT, która jest podana na fakturze. Jeśli VAT dla danej części wyniósł 100 zł, to możliwe jest więc odzyskanie 50 zł. Trudno określić czy to dużo, czy mało. Należy się jednak cieszyć, że mamy możliwość rozliczania części samochodowych jako fragment samochodu, który stanowi niezbędne urządzenie do przyniesienia dochodów w firmie.
VAT a używane części samochodowe
Używane części samochodowe są znacznie tańsze i dlatego cieszą się niesłabnącą popularnością. Kwestie VAT w tym przypadku nie należą do popularnych kwestii, więc warto to wyjaśnić. Weźmy pod uwagę sytuację taką, że części do aut koreańskich https://top-serwis.com są niezbędne do naprawy samochodu, ale chcielibyśmy zaoszczędzić i wybrać używane elementy. Kwestia prawna jest w tym przypadku bardziej zawiła. Rzeczywiście możemy dokonać rozliczenia, ale konieczne jest wykorzystanie części, która pochodzi z samochodu, który został odkupiony przez firmę zajmującą się recyklingiem. W tej sytuacji ważny jest więc dla nas nie tylko sam akt kupna, ale również to, od kogo dokonamy zakupu. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ istnieją możliwości, które i tak sprawią, że rozliczenia nie będą możliwe. Najważniejszą informacją jest jednak to, że przepisy w tej kwestii są bardziej restrykcyjne. Dotyczą one przede wszystkim przedsiębiorstw, które właśnie na samych używanych częściach samochodowych zarabiają. Można z tego wywnioskować, że jest to sytuacja obrotu wtórnego częściami samochodowymi, które pochodzą z pojazdów, które już zostały wykluczone z jazdy.
Czy rozliczenia VAT w firmie dotyczą tylko części samochodowych?
Fakt zaliczenia do działalności samochodu firmowego jest oczywista i prawdopodobnie nikogo nie dziwi. Inaczej jednak wygląda sytuacja w przypadku prywatnego pojazdu. W tej kwestii zmiany nastąpiły dopiero w 2019 roku. Od 1 stycznia tego roku 20% poniesionych wydatków może być rozliczone właśnie również w trakcie eksploatacji prywatnego samochodu. Oczywiście podstawowym wymaganiem jest posiadanie działalności. Analizując całościowo kwestie związane z samochodami, a nie tylko z ich częściami, dojdziemy do wniosku, że rozliczeń możemy dokonywać na kilka sposobów. Jedną z najciekawszych form jest możliwość odliczania VAT od paliwa. Co więcej, nie było to możliwe zawsze, ponieważ odpowiednie prawo zostało wprowadzone dopiero w 2015 roku. Ważne, że dotyczy to również przeznaczenia mieszanego, gdzie tak naprawdę całość nie jest wykorzystywana do osiągnięcia zysków przez firmę. Rozpatrując sytuację w ten sposób, możemy dojść do wniosku, że paliwo jest traktowane jako element eksploatacji pojazdu, a jest to sytuacja bardzo korzystna. W przypadku mieszanym rozliczenie podatku VAT wynosi 50%. Inaczej wygląda sytuacja przy spełnieniu odpowiednich kryteriów. Przede wszystkim jest to obecność kilometrówki oraz wykonanie specjalnego zgłoszenia, które pozwoli w niektórych branżach na uzyskanie 100%.