Telefony w dzisiejszych czasach to jedne z najpopularniejszych urządzeń. Właściwie trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez smartfonów. W dużym stopniu ułatwiają one wykonywanie niektórych czynności. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, w jaki sposób zbudowany jest przeciętny smartfon. Co powinniśmy wiedzieć na temat płyty głównej smartfona? Jak wygląda budowa frontu telefonu dotykowego? Jakie pozostałe istotne elementy budowy smartfonów powinniśmy znać? Jakie materiały mogą zostać wykorzystane do budowy smartfona? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

 

Podstawowe informacje na temat płyty głównej smartfona

Nie trzeba być specjalistą z zakresu elektroniki, aby móc stwierdzić, że najważniejszym elementem smartfona jest płyta główna, która przez wielu nazywana jest również drukowanym obwodem. To właśnie ona odpowiada za wszelkie procesy, które to zachodzą w naszym smartfonie- warto mieć to na uwadze. Na płycie głównej znaleźć możemy wszystkie istotne układy scalone. Jednym z najpopularniejszych i powszechnie znanych jest procesor- jest centralna jednostka obliczeniowa smartfona. Podobnie jak w przypadku komputerów- jest to mózg całego urządzenia. Warto wspomnieć o pamięci operacyjnej RAM- im jest jej więcej, tym lepiej dla użytkownika, bowiem będzie on w stanie wykonywać więcej czynności jednocześnie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że budowa płyty głównej może różnić się w zależności od danego modelu, jednakże w większości przypadków podzespół ten połączony jest z innymi elementami, jak chociażby przyciskami głośności, układem ładowania, aparatem fotograficznym. Tradycyjne PCB (Printed Circuit Board, czyli anglojęzyczna nazwa płyty głównej) charakteryzuje się wlutowanym gniazdem na jedną bądź dwie karty sim. Bardzo często mamy także do czynienia ze slotem na kartę pamięci. 

Jak wygląda budowa frontu smartfona?

Jak zbudowany jest smartfon?Skoro omówiliśmy pobieżnie wnętrze smartfona, warto teraz skupić się na froncie. Przede wszystkim wyświetlacz razem z panelem dotykowym to bardzo drogi element, który niestety wyróżnia się tym, że w sposób szczególny narażony jest na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Wystarczy bowiem, że telefon upadnie na podłogę bez żadnej ochrony, wówczas szybka pęka, a wyświetlacz rozlewa się, przez co dostrzeżenie czegokolwiek nie jest możliwe. Oczywiście ekrany mogą mieć odmienne wielkości i technologie wykonania. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć OLED, AMOLED, a także IPS LCD. Dlaczego smartfony Samsung cieszą się tak dużą popularnością? Otóż mogą być obsługiwane za pomocą palców. Dzieje się tak dzięki specjalistycznym panelom dotykowym. Tutaj znów musimy liczyć się z wieloma różnymi technologiami, jednak najpopularniejsze są pojemnościowo-projekcyjne ekrany dotykowe. Jak to działa w praktyce? Otóż specjalistyczne sensory są w stanie wykryć obniżenie napięcia elektrycznego, a takie zjawisko ma miejsce, gdy palec ma kontakt z wyświetlaczem. 

Pozostałe istotne elementy telefonów dotykowych

Każdy smartfon musi posiadać baterię, czyli ładowalny akumulator, dzięki któremu możliwe jest dostarczenie energii do pracy urządzenia. Dość istotna jest również specjalistyczna płytka USB, która to znajduje się w dolnej części telefonu. To właśnie ona łączy naszą płytę główną razem z gniazdem ładowania USB za pośrednictwem konektora i taśmy. W zależności od tego, jaki model kupimy, możemy znaleźć na niej także kilka innych podzespołów, m.in. wbudowany mikrofon, gniazdo słuchawkowe czy slot na kartę pamięci. Każdy smartfon posiada również obiektywy, czyli aparat fotograficzny. Nowoczesne smartfony Apple mają również trzy rodzaje głośników, które gwarantują odtwarzanie dźwięku wysokiej jakości. Warto wspomnieć o dodatkowych elementach, jak chociażby o antenie NFC, antenie łączności, module wibracji i o wielu czujnikach.

Jakie materiały mogą zostać wykorzystane do budowy smartofna?

Omówiliśmy już podstawową budowę smartfona. Warto teraz zainteresować się materiałami, które mogą zostać użyte do produkcji telefonu. W pierwszej kolejności warto skupić się na widocznych częściach telefonu. Są one wykonane w większości przypadków ze szkła, aluminium i plastiku. Dzieje się tak, bowiem sztuczne tworzywa są stosunkowo tanie w produkcji, a ich modelowanie nie sprawia najmniejszych problemów. W konsekwencji nadawanie nietypowych, świetnie prezentujących się kształtów jest możliwe. Dodatkowo sztuczne tworzywa są elastyczne, dlatego też możemy je spotkać nawet w nieco droższych urządzeniach. 

Jeśli chodzi o nieco droższe modele, wówczas powszechnym zjawiskiem jest wykorzystanie stopów aluminium. Oprócz tego, że są znacznie estetyczniejsze, to dodatkowo charakteryzują się ponadprzeciętną wytrzymałością i sztywnością. Jak wspomnieliśmy wcześniej- wyświetlacze to bardzo drogie elementy, dlatego też coraz częściej użytkownicy decydują się na zakup szkła hartowanego. W nowoczesnych modelach używana jest Gorilla Glass, która cechuje się niezwykłą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.