Rehabilitacja medyczna jest zestawem działań mających na celu maksymalne przywrócenie utraconych zdolności ruchowych i umysłowych danej osoby po różnych schorzeniach. Jest procesem aktywnym, którego celem jest całkowite przywrócenie funkcji upośledzonych z powodu choroby lub urazu. Składają się na to różne zabiegi fizjoterapeutyczne wykonywane przy użyciu różnych urządzeń. Rehabilitacja jest niezbędna zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci dla usunięcia niedomagań, które ograniczają rozwój funkcji organizmu i ogólnej aktywności życiowej. Do tego celu wykorzystywane jest na przykład pole magnetyczne, które posiada działanie przeciwobrzękowe oraz przeciwzapalne.
Rehabilitacja – co daje pole magnetyczne?
Pole magnetyczne (magnetoterapia) to popularna technika fizjoterapeutyczna polegająca na wpływie pól magnetycznych o niskiej częstotliwości o naprzemiennym lub stałym działaniu na problematyczny obszar ciała. Dobry rehabilitant zawsze stosuje tą technikę w celach terapeutycznych i profilaktycznych, jako metodę podstawową, uzupełniającą lub jako alternatywę dla farmakoterapii. Wśród zalet oddziaływania pola magnetyczne na ludzi jest pozytywny wpływ na tkanki i narządy. Jako kategoria rehabilitacji jest stosowana przez miliony pacjentów na całym świecie w celu przywrócenia i wzmocnienia sił, uaktywnienia odporności, uśmierzenia bólu, poprawy stanu psycho-emocjonalnego, stabilizacji krążenia itp.
Korzystając z rehabilitacji prywatnie oraz na NFZ można skorzystać z tego typu zabiegu. Warto wiedzieć, że technologia magnetoterapii opiera się na prawach fizyki. Podczas działania pola na organizm, dipole (cząsteczki wody w tkankach) są namagnesowane. Następuje fuzja wolnych rodników – substancji odpowiedzialnych za starzenie się i niszczenie komórek, a także wywołujących stany zapalne. Dlatego zabiegi z wykorzystaniem polega magnetycznego są często zlecane przy rehabilitacji ortopedycznej oraz rehabilitacji poudarowej.
W rehabilitacji medycznej wpływ zmiennego pola magnetycznego o niskiej częstotliwości (od 0 do 50 Hz) wpływa jako całość na układ narządów lub na jego oddzielną część. Właściwości magnetyczne przenoszone są na składniki płynne obecne w organizmie: krwinki, limfę, cząsteczki wody. W wyniku zwiększonej przepuszczalności błony komórkowej poprawia się dynamika procesów redoks, zwiększa się aktywność enzymatyczna i aktywuje się miejscowe ukrwienie.
Czy warto korzystać z rehabilitacji prywatnie?
Pierwszą korzyścią z poddania się rehabilitacji prywatnie jest krótki czas oczekiwania na zabiegi a następną wykonywanie wszystkich technik fizjoterapeutycznych przez dobrego rehabilitanta, który stale podnosi swoje kwalifikacje. Czy pole magnetyczne wykorzystywane podczas rehabilitacji ortopedycznej jest bezpieczne? Pole magnetyczne wnika na głębokość 5 cm bez uszkadzania tkanki. Zabieg jest bezbolesny i niezwykle delikatny, dzięki czemu jest dobrze tolerowany nawet przez osoby starsze, osoby osłabione oraz osoby, u których inne środki terapeutyczne są przeciwwskazane. W jakich chorobach pomaga rehabilitacja polem magnetycznym? Opinie lekarzy, rehabilitantów w prywatnej klinice potwierdzają, że magnetoterapia jest skuteczna w przypadku wielu chorób: oczu, stawów, skóry, zaburzeń układu krążenia, układu pokarmowego, ośrodkowego układu nerwowego, układu hormonalnego itp.
Główne działania terapeutyczne:
- Środek rozszerzający naczynia krwionośne
- Kataboliczny
- Drenaż limfatyczny
- Hipotensyjne.
Pole magnetyczne w rehabilitacji ortopedycznej, jako alternatywna metoda medyczna przeznaczone jest np. dla:
- Reumatoidalne zapalenie stawów (łagodne do umiarkowanego)
- Osteochondroza
- Zapalenie kości i stawów
- Urazy, słabo gojące się złamania
- Ból pooperacyjny i wiele innych.
Magnetoterapia dobrze pomaga w rehabilitacji ortopedycznej osób z różnymi schorzeniami narządu ruchu. Jest również aktywnie wykorzystywany w zapobieganiu powikłaniom.
Wykorzystywanie pola magnetycznego jest zalecane:
- Ograniczona ruchomość kończyn
- Obrzęk tkanek i stan zapalny w okolicy przepukliny międzykręgowej
- Skurcze mięśni o charakterze tymczasowym lub trwałym
- Zaburzenie układu moczowo-płciowego w wyniku rozwoju przepukliny
- Pogorszenie ukrwienia kończyn dolnych
- Utrata wrażliwości
- Zespół bólowy o dowolnej intensywności.
W przypadku przepukliny kręgosłupa efekt magnetyczny pozwala szybko zlikwidować obrzęk tkanek i stany zapalne, zmniejszyć ból i rozluźnić mięśnie pleców, usunąć ucisk korzeni nerwowych, przywrócić naturalną ruchomość i pełne ukrwienie dotkniętego obszaru.Terapia pomaga również poprawić i przyspieszyć wchłanianie leków wstrzykniętych do tkanek.
Zobacz również:
- badanie podoskopem http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/diagnostyka/badanie-aparatu-ruchu/
- prywatna klinika ortopedyczna Szczecin http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/o-nas/
- masaż leczniczy fizjoterapia Szczecin http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/masaz-leczniczy/
Czy w rehabilitacji poudarowej wykorzystywane jest pole magnetyczne?
Okazuje się, że każdy dobry rehabilitant widzi potrzebę stosowania rehabilitacji poudarowej, z zastosowaniem pola magnetycznego, ponieważ przeciwdziała to kolejnemu epizodowi udaru. W rehabilitacji medycznej taki zabieg jest używany, jako środek przeciwbólowy, który pozwala chorym wykonywać ćwiczenia fizyczne. Ponadto magnetoterapia powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, co wpływa pozytywnie na chorych po udarze. Poprawia także metabolizm komórkowy, usprawniając ukrwienie i dotlenienie, co sprzyja pojawieniu się prawidłowych odruchów, lepszej sprawności kończyn. A co również bardzo istotne zostaje przywrócona równowaga pomiędzy uszkodzoną a zdrową półkulą mózgu.