Ludzie podróżują w różnych celach. Najogólniej można podzielić te podróże na prywatne i służbowe. Prywatne z kolei mają bardzo różne przyczyny – np. rodzinne, ale też związane z wypoczynkiem. W związku z wyjazdami trzeba załatwić kilka istotnych spraw, jak zapewnienie środków na pobyt,  przejazd na miejsce i wreszcie samych noclegów. To ostatnie jest o tyle istotne, że klient powinien zawsze czuć się komfortowo, niezależnie od wyboru poziomu komfortu.

Czym ludzie kierują się wybierając rodzaj noclegu?

Ma to poniekąd związek z tym, jak ktoś lubi spędzać czas wolny. Jeśli pobyt urlopowy ma mieć charakter miejscowy lub polegać na wypadach wycieczkowych z jednego miejsca noclegowego, należy wybrać konkretne miejsce noclegowe, jak hotel, kwatery prywatne albo hostel. Jeśli natomiast kogoś interesują wczasy wędrowne, trzeba zapewnić sobie noclegi na kolejnych przystankach na nocny wypoczynek.

Drażliwy temat – pieniądze

Wszystko niestety kosztuje. Nawet, jeśli próbuje się ograniczyć wydatki, trzeba jednak na każdy wyjazd przeznaczyć konkretną kwotę i ponad to posiadać trochę zaskórniaków na wszelki wypadek.

Największym wydatkiem bywa najczęściej sam dojazd i przemieszczanie się różnymi środkami lokomocji oraz noclegi. A w przypadku tych ostatnich chodzi o pogodzenie rozsądnej ceny z godnymi warunkami nocowania, niezależnie od poziomu luksusu. Taką szansę daje właśnie odpowiednio prowadzony hostel.

Na co może liczyć klient hostelu?

Hostel to coś pośredniego miedzy tańszym hotelem a schroniskiem.

pokoje-ŚwinoujściePrzede wszystkim usługi hostelowe nie są skierowane dookreślonego klienta – konkretnego pod względem wieku, płci, tego czy podróżuje sam, czy z rodziną itd. Innymi słowy, hostele cieszą się popularnością wśród bardzo różnych ludzi.

O czym jednak musi pamiętać osoba, która po raz pierwszy chce skorzystać z usług hostelu?

Co łączy wszystkie hostele? Otóż dokładnie to, że muszą zapewnić klientom łóżko, pościel oraz dostęp do najczęściej wspólnej łazienki. A co z posiłkami? Niektóre hostele wliczają w cenę noclegu śniadanie, a inne nie. Jednak proponują ten posiłek za dodatkową dosyć atrakcyjną opłatą. W wielu hostelach klienci mają też dostęp do wspólnej kuchni.

Na co dokładnie zwrócić uwagę decydując się na skorzystanie z noclegu w hostelu?

Jak widać, oferty poszczególnych hosteli mogą się nieznacznie od siebie różnić – chodzi przede wszystkim o sprawę jedzenia oraz możliwości przyrządzenia posiłku na miejscu, we własnym zakresie. Istotne jest jednak to, że cena noclegu w hostelu przeważnie wypada bardzo atrakcyjnie na tle cen usług hoteli, czy większości kwater prywatnych.

Mamy więc już 2 sprawy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze hostelu – ceny oraz sprawę posiłków.

Kolejny problem: umiejscowienie hostelu, jego sąsiedztwo, bliskość parkingu, sklepu, charakter okolicy – czy jest spokojna i godna zaufania.

Zobacz koniecznie:

Hostele proponują coraz więcej wygód

Wraz z biegiem czasu zmieniają się jednak oczekiwania podróżników oraz ich wyobrażenia na temat tego, co stanowi absolutne minimum noclegowe pod dachem.

Czy podstawą jest śniadanie wliczone w cenę noclegu, czy dostępne za dodatkową, niewielką opłatą?

Ilu osobowe powinny być pokoje?

Na ile pokoi / osób powinna przypadać jedna łazienka? Czy hostel zawsze zapewnia gościom ręczniki? Najczęściej nie – na to mogą liczyć jedynie mieszkańcy osobnych pokoi.

Czy klient powinien mieć niezależnie do wszystkiego dostęp do choć minimalistycznie zaopatrzonej kuchni?

Czy hostel – oprócz łóżka powinien zapewniać pościel, czy wybór: pościel hostelu lub komplet do spania przywieziony przez klienta?

Dzisiaj w powyższych opcjach można wybierać kierując swoją uwagę na konkretny hostel. Wiele takich miejsc proponuje też klientom darmowe Wi-Fi, co jest szczególnie wygodne, jeśli w danym miejscu są problemy z zasięgiem, gdy chodzi o Internet w smartfonach.

Co więc zawsze było i wciąż jest charakterystyczne dla usług hostelowych?

Od zawsze nie uległo zmianom to, że hostele proponują klientom w niewielkiej cenie nocleg pod dachem, na łóżku, z dostępem do łazienki i w ten, czy inny sposób proponujące śniadanie – w cenie lub za drobną dopłatą.

Cała reszta zależy już od konkretnego hostelu. Stąd tak istotne jest, aby szukając tego rodzaju noclegu, porównać ze sobą przynajmniej 2-3 hostele najbliższe konkretnego miejsca, do którego ktoś chce się udać.

Istotne są też opinie wcześniejszych klientów danych hosteli – i to niezależnie od tego, jak długo dany hostel działa. Sama strona hostelu – i owszem – przekaże zainteresowanym podstawowe informacje, ale już najsłabszych stron danego miejsca nie przybliży.

Niezbędne minimum – nie zawsze chodzi o oszczędzanie na noclegu

Nie każdy potrzebuje luksusu podczas podróży, nawet jeśli na co dzień stać go nawet na więcej, niż przeciętny hotel. Najważniejsze to móc wyspać się, aby w dzień wykorzystać każdą godzinę np. na zwiedzanie. Korzystanie ze wspólnej łazienki, czy kuchni dla wielu osób nie jest żadnym problemem, o ile hostel zapewnia higienę i estetykę wnętrza, nawet przy skromnym wyposażeniu.