O zabezpieczenie majątku można zadbać na różne sposoby. Jednym z nich jest umieszczenie wartościowych przedmiotów w skrytce bankowej. Zdeponowanie papierów wartościowych, numizmatów, biżuterii czy dzieł sztuki w bankowej skrytce stanowi ciekawą alternatywę dla przechowywania tych rzeczy w domu. Kto może wynajmować skrytki bankowe, ile to kosztuje i co możemy w nich przechowywać?

Czym jest skrytka bankowa i kto może ją wynająć?

Wynajmowanie skrytek depozytowych należy obecnie do niszowych usług oferowanych przez banki. Mimo to znajdziemy jeszcze placówki, w których istnieje taka możliwość. Skrytki stanowią swego rodzaju sejfy o różnych rozmiarach, dostosowanych do potrzeb klientów. Możemy również spotkać się ze skrytkami w postaci wyjmowanych kaset. Placówka, w której znajdują się skrytki bankowe, musi zadbać o wygospodarowanie przestrzeni w skarbcu i zadbać o odpowiednie zabezpieczenia w postaci metalowych drzwi odpowiedniej grubości. Co ważne, samo pomieszczenie pozbawione jest monitoringu, tak by zapewnić prywatność korzystającym ze skrytki klientom. Co do możliwości wynajęcia miejsca na depozyt, jest to opcja dostępna zarówno dla osób fizycznych, jak i osób prawnych. Oprócz tego skrytkę wynajmować mogą nie tylko rezydenci, ale także cudzoziemcy legitymujący się aktualnym paszportem.

 

Jak korzystać ze skrytki i co można w niej przechowywać?

Korzystanie ze skrytki możliwe jest po podpisaniu stosownej umowy, w której znajdują się odpowiednie zapisy. Dotyczą one między innymi okresu, na jaki wynajmowana będzie skrytka oraz odpowiedzialności banku za przechowywany depozyt. W umowie znajdą się też informacje odnośnie przedmiotów, których nie można umieszczać w skrytce. Podpisanie umowy przez osobę fizyczną możliwe jest po okazaniu dowodu osobistego. Możliwe jest ustanowienie kilku osób korzystających z jednej skrytki np. w przypadku małżonków lub ze wskazaniem pełnomocników. Ostatnia z sytuacji wymaga pisemnej formy wskazania pełnomocnika oraz potwierdzenia podpisu przez notariusza lub pracownika banku. Każda z osób wskazanych w umowie dostaje swój klucz i może samodzielnie korzystać ze skrytki. Skrytki bankowe mają dwa komplety kluczy i tylko przy użyciu obu z nich możliwe jest jej otwarcie. Jeden jest w posiadaniu banku, drugi należy do klienta. Podczas korzystania ze skrytki pierwszy z zamków otwierany jest przez pracownika banku a drugi przez klienta już bez asysty nikogo więcej. Zamykanie natomiast rozpoczyna klient, a kończy pracownik banku. Bank nie posiada duplikatu klucza klienta, dlatego jego zgubienie wiąże się z interwencją ślusarza i poniesieniem kosztów za utracony klucz i zniszczony zamek. W skrytce przechowywać można między innymi banknoty, papiery wartościowe, biżuterię, numizmaty czy dzieła sztuki. Zabrania się natomiast umieszczania w skrytce przedmiotów pochodzących z przestępstwa, materiałów wybuchowych i radioaktywnych, broni, narkotyków oraz rzeczy ulegających szybkiemu zepsuciu.

Ile kosztuje wynajem?

Koszt wynajęcia skrytki bankowej zależny jest od kilku czynników. Pierwszym z nich jest wielkość skrytki. Drugą rzeczą, która wpływa na koszt wynajęcia, jest okres, na jaki ma być ona wynajęta. Skrytki bankowe wynajmowane na dłuższy czas będą mniej kosztowne niż te, które mają być użytkowane np. przez miesiąc. Ceny wynajęcia miejsca do przechowywania cennych przedmiotów oscylują w granicach kilkuset złotych w skali roku. Ogólny koszt wzrasta, jeżeli chcemy dodatkowo ubezpieczyć depozyt.

Bezpieczeństwo depozytu

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo złożonego w skrytce depozytu ponosi bank. Jeżeli więc doszłoby do niespodziewanego uszkodzenia lub utracenia przechowywanych przedmiotów np. w wyniku pożaru lub kradzieży, bank zobowiązany jest do zrekompensowania poniesionej przez klienta straty. Wysokość rekompensaty ustalana jest zazwyczaj w formie klauzuli zawartej w umowie i wynosi równowartość kilkudziesięciu przeciętnych wynagrodzeń krajowych. Osoby deponujące przedmioty o znacznej wartości decydują się często na wykup dodatkowego ubezpieczenia. W takim wypadku sporządza się dokumentacją, która potwierdza wartość roszczeń wobec placówki bankowej. Przybiera to formę spisu, wyceny, oświadczenia lub fotograficznego przedstawienia zawartości.

Dostęp do skrytki bankowej

Dostęp do depozytu przechowywanego w skrytce ma osoba wynajmująca lub pełnomocnik. Nikt poza tym nie wie, co znajduje się w skrytce. W wyjątkowych okolicznościach skrytki bankowe i ich zawartość może zostać udostępniona odpowiednim służbom np. policji czy prokuratorowi. Dzieje się tak w przypadku, gdy zawartość depozytu może mieć wpływ na toczące się przeciwko klientowi postępowanie karne. Ponadto bank może dać dostęp do skrytki komornikowi, gdy ten prowadzi postępowanie egzekucyjne na majątku najemcy. W sytuacji, gdy właściciel nadal korzysta ze skrytki, a nie przedłużył umowy oraz gdy zakończy się okres wynajmu, bank ma prawo otworzyć skrytkę i złożyć znajdujące się w niej rzeczy do depozytu. Wcześniej musi jednak wystosować żądanie zwrotu kluczy.