Jak leczyć się z uzależnienia? Tempo życia znacznie wzrosło na przestrzeni minionych dekad. Śpieszymy się, nie widząc niczego wokół. Rzadko kiedy zwracamy uwagę na los szarych, prostych ludzi, którzy potrzebują rozpaczliwie pomocy. Czy idąc do pracy, dostrzegamy osoby bezdomne mające problem z alkoholem? Czy zwracamy uwagę na chłopaka, który stoi w bramie i kombinuje jak zyskać środki na kolejną działkę? Wielu ludzi dostrzegając kątem oka taki obrazek, sugeruje zwyczajne rzucić źródło problemu. Czy słusznie? Człowiek uzależniony od substancji psychoaktywnych, alkoholu i innych rzeczy potrzebuje nie tylko pomocy wykwalifikowanych lekarzy w ośrodkach odwykowych, ale i mentalnego wsparcia. W jaki sposób ludzie zniewoleni przez nałóg powinni szukać pomocy? Gdzie ją znajdą? Czy ich leczenie odniesie upragniony skutek?
Chcieć to móc
Uzależnienie atakuje nie tylko ciało człowieka, ale przede wszystkim jego psyche. Uzależnienie wiąże się z dostrzeganiem korzyści związanych z aplikowaniem sobie rozmaitych substancji lub praktykowanych zachowań. W przypadku uzależnienia od rozmaitych środków odurzających dochodzi do tego uczucie fizycznego odczuwania bólu, gdy dana substancja nie zostanie podana. Zjawisko to nosi nazwę zespołu abstynenckiego. Podstawowym problemem osób uzależnionych jest podejście do stanu, w którym się znajdują. Wielu narkomanów traci pracę, rodzinę i przyjaciół. W przypadku nałogowych hazardzistów dochodzą do tego przeogromne problemy finansowe i myśli samobójcze. Problem, jak sami widzimy, jest niemały. Nie można siłą skłonić takich ludzi do leczenia. Oni sami muszą chcieć chwycić za pomocną dłoń. Dopiero gdy przyznają sami przed sobą, że sytuacja wygląda tragicznie i wpadli w niszczący nałóg, możliwa będzie jakakolwiek pomoc. Odwaga w przyznaniu samym przed sobą, że jest się opętanym przez nałóg to połowa sukcesu. Jednak dopiero w połączeniu z determinacją w zachowaniu abstynencji, proces pozbywania się problemu w zakładzie leczenia uzależnień przynosi określone efekty. Rzućmy nieco światła na klasyczne formy pomocy osobom uzależnionym.
Najlepsze są proste rozwiązania
Jeśli nałogowiec stanie na wysokości zadania i przyzna sam przed sobą, że ma poważny problem i zapragnie uwolnić się z nałogu, może skorzystać z prostych metod leczenia ciała i duszy. Poczucie wstydu paraliżuje takiego człowieka, co oddala go od wybawienia z opresji. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z telefonu zaufania. W trakcie rozmowy nałogowiec pozostaje anonimowy, a terapeuta nie tylko cierpliwie wysłucha, ale i poleci skorzystać z określonej pomocy. Samemu nie da się wyjść z uzależnienia. Trzeba skorzystać ze specjalistycznej pomocy w centrum psychoterapii. Co dają takie placówki ofiarom uzależnienia? Proces leczenia nie opiera się na środkach farmakologicznych podawanych choremu. Osią leczenia są rozmowy z wykwalifikowaną kadrą psychoterapeutów. Ich zadaniem jest wyjaśnić choremu źródła problemu, jego wpływ na życie osoby uzależnionej i na innych oraz wypracować zupełnie inne nawyki. Człowiek uzależniony nauczy się w takiej placówce inaczej rozładowywać stres i radzić z problemami egzystencjalnymi. W przypadku zaawansowanych alkoholików, którzy czują taką potrzebę, możliwa jest suplementacja leczenia za pomocą tak zwanych wszywek przeciwalkoholowych. Środek ten jest jednak na tyle niebezpieczny dla zdrowia, że należy skonsultować jego podawanie z lekarzem prowadzącym w ośrodku leczenia i terapii uzależnień. Esperal, bo tak nazywa się ta wszywka, powoduje fatalne samopoczucie alkoholika, za każdym razem, gdy sięgnie po alkohol. Państwowe placówki to nie jedyna forma uzyskania pomocy. Uzależnienie nie wybiera swoich ofiar. Każdy psychoterapeuta powie nam, że status społeczny i materialny nie mają tu większego znaczenia. Osoby uzależnione często wstydzą się stanu, w którym się znajdują. Niekiedy nie chcą czekać w długich kolejkach, aby móc uzyskać należną im pomoc. Dysponując odpowiednią ilością gotówki, mogą skierować swą uwagę na prywatne leczenie odwykowe. Uzyskają tam pomoc na podobnym poziomie, co w przypadku placówek państwowych. Leczenie dopiero wtedy ma sens, gdy nałogowiec żywi silne postanowienie zerwania z dawnym, rujnującym go życiem. Abstynencja wymaga ogromnych pokładów siły woli, co nie ułatwia procesu leczenia. Jeśli jednak człowiek uzależniony ma dość siły w sobie, to decyzja o skorzystaniu z psychoterapii będzie jedną z najlepszych w jego życiu. Poza terapią w placówkach państwowych i prywatnych istnieją jeszcze inne formy pomocy, z której grzechem byłoby nie skorzystać, przyjmując specjalistyczną pomoc.
Abstynencja a grupy wsparcia
Wyjście z sytuacji patowej, jaką jest uzależnienie od używek i pewnych zachowań, wymaga od osób uzależnionych poważnego podejścia do tematu abstynencji. Tacy ludzie muszą zerwać ze środowiskiem, które sprowadzało ich na dno. Każdy psychoterapeuta zatrudniony w dobrym ośrodku odwykowym powie nam, że podstawą zachowania trzeźwości jest motywacja. Takim motywatorem dla osób uzależnionych są rozmaite grupy wsparcia. Wszyscy słyszeliśmy o takich instytucjach jak kluby anonimowych alkoholików. Właśnie o tego typu grupach piszemy. Mając kontakt z ludźmi próbującym walczyć o siebie, nałogowiec ma szansę stanąć na nogi i wytrwać w swym postanowieniu. Grupy wsparcia stanowią świetną podbudówkę pod leczenie w obrębie odpowiednich placówek i stwarzają możliwość całkowitego wyleczenia z nałogu.