Wiele osób lubi samodzielne przeprowadzać remonty i drobne prace naprawcze. Pozwala to na zaoszczędzenie kosztów związanych z robocizną. W szczególności lekkie odświeżenie mieszkania, w postaci przemalowania ścian, nie stanowi zbyt dużego wyzwania. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Oznacza to zakup folii malarskiej, jak również taśmy. Wszelkiego rodzaju elementy, jak listwy przypodłogowe trzeba bezwzględnie okleić. Pozwoli to na uniknięcie ich zabrudzenia. Tak samo wszelkiego rodzaju meble, czy okna i drzwi. Przed przystąpieniem do prac należy sprawdzić jakość podłoża. Może okazać się, że ściana posiada już widoczne pęknięcia i ubytki, które mogą być jeszcze bardziej widoczne po nałożeniu nowej warstwy farby. Jak się ich pozbyć?
Czy zawsze trzeba szpachlować ścianę przed malowaniem?
Każda ściana w domu została uprzednio przygotowana. Jeśli jest już pokryta starą farbą, oznacza to, iż uprzednio była szpachlowana oraz gruntowana. Jednak tak samo w starszych, jak nowszych obiektach na ścianach pojawiają się niewielkie pęknięcia, najczęściej na szpachli. Z jednej strony wynika to z faktu, iż konstrukcja ma już sporo lat. Natomiast w przypadku nowoczesnych budynków, osiadanie konstrukcji może spowodować niewielkie, ale widoczne odpryski na ścianie. W celu ich usunięcia można zastosować gładzie szpachlowe. Tak w zasadzie, to jaki materiał zostanie użyty, zależy od tego, jak duże są ubytki. Starsze obiekty niejednokrotnie wymagają dość gruntowego remontu. Wynika to z faktu, iż warstwa gipsu mogła już zwietrzeć, przez co staje się krucha. Oczywiście niektóre osoby działają tylko miejscowo. Przy użyciu taśmy tynkarskiej nakładają nową warstwę szpachli tylko w miejsca, gdzie ubytki są widoczne. Jeśli jednak pojawiły się, warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie gruntowne szpachlowanie całej ściany. Pozwoli to uniknąć ewentualnych, przyszłych odprysków, które mogą pojawić się w niedługim czasie. W przypadku miejscowego nakładania, świetnie sprawdzi się gładź szpachlowa sypka. Pozwala na dostosowanie ilości masy do zakresu prac. W szczególności jeśli powierzchnia prac nie przekracza nawet metra kwadratowego. W przypadku prac, które prowadzone będą w całym pomieszczeniu, tak samo sypka, jak też gotowa, będą doskonałym rozwiązaniem.
Gruntowny remont – od czego zacząć?
Przede wszystkim należy usunąć starą warstwę gipsu. Można to zrobić przy użyciu młotka, jak również pobijaka. Trzeba jednak pamiętać, iż w trakcie pracy powstanie duża ilość kurzu, jak też gruzu. Już zawczasu najlepiej zamówić kontener na odpady. Tak samo jak osoby prywatne, tak też firmy budowlane zobowiązane są do odpowiedniego przechowywania gruzu budowlanego, jak również jego utylizacji. Taki kontener może stanąć na parkingu osiedlowym lub na terenie posesji, tuż obok domu. Następnie spokojnie można przystąpić do skuwania starej gładzi gipsowej. Gdy podłoże jest wstępnie obrobione, należy przystąpić do nakładania nowej warstwy. Najczęściej producent gładzi sypkich podaje informacje, w jaki sposób rozrabiać masę. Co, jeśli takiej informacji jednak nie ma?
Jak przygotować gładź gipsową?
Masy tego typu, podobnie jak wiele innych produktów budowlanych, tworzy się poprzez sproszkowanej bazy z wodą. Przy okazji remontów, które dotyczą całego pomieszczenia, gładź najlepiej mieszkać w wiaderku, przy użyciu mieszadła elektrycznego. Własnoręczne mieszanie przy użyciu kielni jest zbyt czasochłonne, jak też męczące. Dodatkowo elektryczne mieszadło pozwala na uzyskanie jednolitej konsystencji, która jest łatwa w rozprowadzaniu. Gładź nakłada się szpachelką i wyrównuje specjalną packą. Dla osób, które cenią sobie oszczędność czasu lub nie posiadają narzędzi przeznaczonych do mieszania gładzi producent gładzi szpachlowej ma doskonale rozwiązanie. Można zakupić gotowe i rozrobione masy, które są wysokiej jakości. Posiadają odpowiednią gęstość, jak również są jednolite i pozbawione wszelkiego rodzaju grudek, dzięki czemu praca z nimi jest bardzo przyjemna.
Zobacz koniecznie:
- gładź szpachlowa biała https://smig.pl/smig_d-1/
- farby do blachy ocynkowanej na dach https://smig.pl/farby/
Wstępne szpachlowanie ściany – co potem
Następnym krokiem jest nałożenie gładzi szpachlowej. Trzeba pamiętać, że gładź gipsowa służy do redukcji dużych ubytków, jak też niwelacji różnic w krzywiźnie ściany. Jej zadaniem jest stworzenie jednolitej, stosunkowo gładkiej powierzchni. Jednak gładź szpachlowa staje się niezbędna, by uzyskać idealną gładkość ściany. Trzeba pamiętać, iż wszelkie niedociągnięcia na tym poziomie, będą o wiele bardziej widoczne, gdy ściana zostanie już pomalowana. Gładź szpachlowa jest dość krucha, dlatego należy nałożyć jej niewielką ilość, około kilka milimetrów. Następnie ważna jest odpowiednia obróbka, to znaczy szlifowanie. Pozwala to na usunięcie zadziorów, czy małych strupów jak też idealnie gładkiej powierzchni. Ostatni krok to grunt malarski. Gips jest substancją, która mocno pije wodę. Dlatego należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć ścianę przed malowaniem. W innym wypadku niezbędne będzie zużycie dużej ilości farby, co jest bardzo nieekonomicznym rozwiązaniem.