Jakie wielkości kontenerów morskich stosuje się w transporcie? Żegluga morska jest ciekawą formą transportu, ponieważ przy uwzględnieniu pewnych warunków jest bardzo tania. Jakie są to warunki? Po pierwsze takie, które dotyczą połączenia dużych odległości z brakiem potrzeby szybkiego czasu dostarczania produktów. Po drugie korzystne muszą być również warunki w postaci występowania odpowiednich szlaków morskich.
Najczęściej w kontekście żeglugi tematy sprowadza się do samych statków, ogólnie floty oraz samych umów międzynarodowych. Takie podejście sprawia, że w wielu sytuacjach pomija się ważny element całego procesu. Kontenery morskie to właśnie taki składnik, któremu zwykle nie poświęca się wystarczającej uwagi. W ramach tego artykułu skupimy się przede wszystkim na jednym aspekcie, którym są wymiary kontenerów morskich. Nie da się jednak przedstawić tego tematu bez odniesienia się do typów, ponieważ są to połączone tematy.
Uniwersalne rozmiary
Kontenery morskie możemy zobaczyć na całym świecie i stanowią one najbardziej charakterystyczny element portów. W kwestii rozmiarów trudno jest jednak wskazać nadmierne skomplikowanie tematu. Samo stosowanie standardowych wielkości jest korzystne z kilku powodów. Po pierwsze pozwala to łatwiej operować urządzeniami, które obsługują stalowe konstrukcje w portach. Po drugie łatwiejsze jest samo zapewnienie wszystkich norm wytrzymałościowych, ponieważ łatwiej jest wszystko kontrolować. Występują 3 podstawowe rozmiary, które stosowane są częściej niż inne. Które z nich są najpopularniejsze?
Ogólne informacje o rozmiarach
W kwestii analizy rozmiarów przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że najczęściej podaje się wymiary wewnętrzne, a nie zewnętrzne. Przecież to one są kluczowe odnośnie tego, ile towaru będzie można umieścić w kontenerze. Ważnym elementem krajobrazu jest również przedstawianie niektórych wariantów w zależności od typu. Z tego tytułu mogą bowiem wynikać pewne rozbieżności.
40 ft
40 stopowe kontenery należą do najczęściej wykorzystywanych na świecie. W praktyce sprowadza się to do ponad 12 metrów długości. Jednocześnie jest to połączone z 2,35 m oraz prawie 2,4 m wysokości. W praktyce oznacza to więc prawie kwadratowy kształt drzwi przy jednoczesnym wydłużonym kształcie. Kontener 40 ft posiada więc długość około 5 razy większą niż wymiary drzwi. Jest to również największy rozmiar spośród tych uniwersalnych oraz powszechnie stosowanych. W praktyce jest to więc kontener 12 m, gdzie ten wymiar odnosi się właśnie do długości.
20 ft
Kolejnym rozmiarem, który jest powszechnie stosowany i należy do tych, które stanowią znaczącą część transportu morskiego, jest kontener 20 ft. W praktyce oznacza to 5,9 m długości. Jednocześnie pozostałe wymiary nie różnią się znacznie od wcześniej omawianego wariantu. Tym samym kontener 20 stopowy reprezentuje prawie dokładnie 2 razy mniejszą objętość niż wcześniej analizowany przypadek. W praktyce oznacza to nieco ponad 33 m3 pojemności.
Rozmiary a typy
Pamiętajmy jednak, że na wcześniej omawianych przypadkach nie kończy się tematyka rozmiarów kontenerów morskich. Co prawda uniwersalne wartości spotykane są najczęściej, ale nie wyczerpują one wszystkich dostępnych opcji. Kontener morski 12 m to powszechnie spotykany typ, ale nie jedyny. Warto dokładniej zwrócić uwagę na ten temat i zgłębić tę tematykę.
High Cube
High cube to rodzaj kontenera, który oznacza typ o zwiększonej wysokości. W kwestii rozmiarów oznacza to więc analogiczną długość. High cube mogą występować zarówno w odniesieniu do 20 ft, jak i 40 ft. W tym drugim przypadku sprowadza się to do około 30 cm wysokości więcej. Szerokość podobnie jak długość nie jest zwiększona w stosunku do standardowego rozmiaru, który jest najczęściej stosowany.
Pallet wide
Alternatywą jest również pallet wide. Tutaj idea sprowadza się do zastosowania większej szerokości. W praktyce sprzyja to w niektórych sytuacjach rozmieszczaniu towarów w obrębie kontenera. Pallet wide to również typ, który może być zastosowany zarówno w przypadku 40 stóp długości, jak i 20 ft. Wymiary są łatwe do zrozumienia poprzez analogię do poprzedniego przypadku. Zwiększony jeden wymiar (w tym przypadku szerokość) jest połączony ze standardowymi pozostałymi dwoma (tutaj: długość oraz wysokość).
45 ft
Na początek weźmy pod uwagę kontener dość niestandardowy bowiem 45 ft. Okazuje się jednak, że nie jest to abstrakcja. W przypadku typu high cube lub nawet pattet wide jest on stosowany w niektórych krajach. Ponadto są to potęgi morskie w stylu Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. W tej sytuacji długość wynosi ponad 13,5 m. Zwiększona jest również szerokość i wysokość i tym samym uzyskuje się imponującą pojemność, która jest niewiele mniejsza niż 90 m3.
Kontenery specjalistyczne
Wcześniej wspomniane typy nie wyczerpują jeszcze tematyki rozmiarów kontenerów. Przykładowo open top, czyli pojemnik ze specjalnie otwieranym dachem wyróżnia się podobnymi rozmiarami do standardowych, ale jednak trochę innymi. Ponadto fragmentem transportu morskiego są również takie typy kontenerów jak choćby hard top czy wariacja na dwa rodzaje w postaci open top high cube. Pamiętajmy jednak, że kontenery specjalistyczne w praktyce nie są tak często stosowane jak wcześniej analizowane warianty.