Bogactwo państwa prawie zawsze wiąże się z występowaniem surowców mineralnych. Co prawda aspekty finansowe i technologiczne ciągle zyskują na wartości, ale szczególnie z historycznego punktu widzenia obecność kopalin jest bardzo ważna. Same bogactwa w ziemi nie są gwarancją sukcesu, ale mogą znacząco do niego zbliżyć. Wiele wojen na świecie toczyło się z powodu występowania ropy naftowej czy gazu ziemnego. Rozpoznawanie złóż ciągle należy do bardzo ważnych branż krajowych, a jej powodzenie może sprawić, że nieoczekiwanie któreś z państw w krótkim czasie stanie się potęgą gospodarczą.
Surowce mineralne, czyli bogactwo ukryte pod ziemią
Rozpoznawanie złóż było ważne od bardzo dawnych czasów, ponieważ pozwalało na rozwinięcie przemysłu na ogromną skalę. Kamienie szlachetne cieszą się popularnością i dużą wartością od setek lat, ale nie tylko one są istotne z punktu widzenia państwa i jego mieszkańców. Weźmy jako przykład uran. Jego obecność bądź nie, może decydować o losach świata. Stany Zjednoczone miały możliwość szantażowania Związku Radzieckiego do momentu, gdy ten nie miał broni jądrowej, a problem z jej wyprodukowaniem w początkowej fazie polegał przede wszystkim na problemie z brakiem dostępu do uranu. Ropa naftowa należy do najbardziej wartościowych strategicznie surowców. Na tym etapie rozwoju ciężko wyobrazić sobie świat bez niej, a kraje takie jak Zjednoczone Emiraty Arabskie zbudowały na niej bogactwo. Węgiel kamienny niezmiennie od lat jest bardzo ważnym elementem polskiego przemysłu i z racji jego obecności ciągle czekamy aż nastąpi u nas rewolucja energetyczna, ale gdy dotyczy to wielu państw Unii Europejskiej, u nas ciągle korzystamy z dobra jakie oferuje nam przede wszystkim śląska ziemia. Pojawienie się złota, diamentów, srebra czy miedzi to od razu nie tylko zarobek na poziomie międzynarodowym, ale również zyskanie plusa na strategicznej mapie świata. Stany Zjednoczone odkupiły Alaskę za bezcen w stosunku do wartości surowców, które się tam znajdują. Wydawałoby się, że to ziemia, na której jest zimno, a więc do niczego się nie nadaje. Jednak to, co zostało znalezione pod nią, sprawiło że Alaska jest niezwykle ważnym stanem USA. Stała się miejscem wydobycia m.in. ropy naftowej, gazu ziemnego, złota, platyny czy miedzi. Kto wie, jak wyglądałby rozkład sił politycznych na świecie, gdyby Rosja nie sprzedała Alaski w 1867 roku. Nic dziwnego, że w tamtych latach mogło zawieść poszukiwanie i rozpoznawanie złóż. Ten przykład najlepiej świadczy o tym, jak ważne są surowce mineralne dla dziejów ludzkości.
Zobacz także:
- poszukiwanie złóż śląskie http://geomain.pl/#czym-sie-zajmujemy
- złoża poszukiwanie http://geomain.pl/projekt-zagospodarowania-zloza/
- geologia złożowa wielkopolskie http://geomain.pl/decyzja-srodowiskowa/
Rozpoznawanie złóż — możliwość zmiany gospodarczej mapy świata
Rozpoznawanie złóż to dziedzina geologii, której celem jest zebranie informacji o warstwie geologicznej surowca. Dokonanie tej czynności jest zwieńczone dokumentacją geologiczną, a ona jest podstawą do określania warunków własnościowych tzn. może rozstrzygać spór czy możliwe jest wydobywanie surowca. Rozpoznawanie złóż jest z tego względu niezwykle ważne w kwestii gospodarki państw. Czasem decyzje o wydobyciu są odkładane na przyszłość i na lepsze czasy w kwestii warunków technologicznych. Zwykle jednak, jeśli tylko technologia i ekonomia są po stronie wydobycia, to wszczęte zostaną czynności mające na celu zdobycie koncesji. Należy dodać, że rozpoznawanie złóż nie jest tym samym, co ich poszukiwanie. To pierwsze odbywa się już na etapie, gdy wiemy, z jakim surowcem mamy do czynienia, zostały już zebrane wstępne informacje. Rozpoczęcie wydobycia jest zwykle niewyobrażalnie drogie, więc żeby doszło do tego etapu, trzeba zebrać jak najwięcej informacji. Konieczne jest określenie granic występowania surowca, parametrów ważnych w kontekście wydobycia (np. ciśnienie górotworu), warunki wodne czy wiele innych. Rozpoznawanie złóż to ten etap, gdy nie ma miejsca na popełnienie znaczącego błędu, gdyż ten może się wiązać z cudzysłowiowym zakopaniem milionów pod ziemią.
Czy tylko technologia jest ważna wśród dziedzin gospodarki?
Może wydawać się, że żyjemy w erze technologii, cyfryzacji i finansów. Surowce nie są już ważne. Trzeba przyznać rację, że Stany Zjednoczone są potęgą m.in. ze względu na bycie liderem światowej branży IT, a Szwajcaria zbudowała swoje bogactwo przede wszystkim za sprawą dziedziny finansów i odpowiedniego prowadzenia gospodarki. Surowce są jednak nadal niezwykle istotne i nic się w tej kwestii nie zmieni. Przecież to one są paliwem dla rozwoju technologii. Poszukiwanie i rozpoznawanie złóż, a późniejsze wydobycie to ciągle są dziedziny, które mogą sprawić, że nieznaczące państwo w stosunkowo krótkim czasie stanie się światową potęgą. W dodatku w kwestiach geologicznych wiele miejsc na naszej planecie nadal nie jest odpowiednio zbadanych. Być może etap rozpoznawania złóż określi w jakimś kraju bardzo dużą miąższość (w geologii odpowiednik grubości warstwy) np. diamentów czy ropy naftowej. Zresztą ciągle jako ludzkość stajemy przed wyzwaniami. Rozpędziliśmy gospodarkę do tego stopnia, że teraz jest maszyną, która do swojego działania potrzebuje ogromnej ilości ropy naftowej, gazu ziemnego, miedzi czy wielu innych surowców. Nie wiemy, co się stanie, gdy zacznie brakować tych czynników. Warto mieć nadzieję, że nasza planeta kryje wiele sekretów, które pozytywnie zaskoczą człowieka. Poszukiwanie i rozpoznawanie złóż to ciągle dziedziny, które roztaczają potężne perspektywy. Nikt nie dyskredytuje ogromnych kwot pieniędzy, które są generowane przez rynek nowoczesnych technologii. Żadnym odkryciem nie jest, że wartość brutto generowana przez takie dziedziny jak np. sztuczna inteligencja, będzie ciągle się zwiększać. Na poziomie krajowym niezmiennie surowce mineralne stanowią potężne bogactwo, które od bardzo dawna było, i jest jednym z najważniejszych wyznaczników państwa na arenie światowej.